Puchar Prezydenta Sopotu

Sopot

Results are final as of 11:35 on June 10, 2019

RCB Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Name Gender Age Fleet Club NOC Sailnbr Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st PAWEL GARDASIEWICZ MALE 1977 RCB YKP W-WA POL 102   (3.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 11.0 8.0
2nd ARTUR MANELSKI MALE 1980 RCB   POL 79   2.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 14.0 10.0
3rd MACIEJ SINCZAK MALE 1976 RCB   POL 101   (4.0) 4.0 3.0 3.0 3.0 3.0 20.0 16.0
4th JAKUB NOWAK MALE 1971 RCB DOBRZYŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 215   5.0 (6.0) 5.0 5.0 5.0 4.0 30.0 24.0
5th MAX WOJCIK MALE 1984 RCB SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 7   1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 39.0 27.0
6th GRZEGORZ PINKOWSKI MALE 1954 RCB   POL 301   6.0 7.0 9.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) 42.0 30.0
7th MARIA JOPYK-MISIAK FEMALE 1972 RCB   POL 48   (7.0) 5.0 7.0 6.0 7.0 5.0 37.0 30.0
8th SZYMON KALINOWSKI MALE 1995 RCB SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 98   (9.0) 9.0 6.0 8.0 6.0 6.0 44.0 35.0
9th IGOR REJMER MALE 1969 RCB GKŻ POL 169   8.0 8.0 8.0 7.0 (12.0 UFD) 7.0 50.0 38.0
10th IREK KUTYLA MALE 1971 RCB   POL 92   10.0 10.0 10.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 54.0
11th GRAŻYNA MARCINIAK FEMALE 1971 RCB KW OXYO POL 99   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 UFD 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

RSX Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Name Gender Age Fleet Club NOC Sailnbr Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st MIKOLAJ MICHALSKI MALE 2000 RSX GKŻ-GDAŃSK POL 185   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd PRZEMYSLAW SZYBKOWSKI MALE 2000 RSX   POL 175   2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 13.0 10.0
3rd ABDULMAJEED AL-HADRAMI MALE 2000 RSX   OMA 6   (3.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 17.0 14.0
4th IGOR ELIASZ MALE 2000 RSX SKŻ POL 12   4.0 4.0 (5.0) 4.0 5.0 4.0 26.0 21.0
5th TOMASZ ROMANOWSKI MALE 1999 RSX AZS POZNAŃ POL 163   (5.0) 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 28.0 23.0

RSX 8,5 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Name Gender Age Fleet Club NOC Sailnbr Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st KAMIL MANOWIECKI MALE 2002 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 72   1.0 (7.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 5.0
2nd DOMINIK LEWINSKI MALE 2002 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 636   5.0 2.0 2.0 2.0 (22.0 UFD) 3.0 36.0 14.0
3rd DAWID LITWINEK MALE 2001 RSX 8,5 KS "BAZA" MRĄGOWO POL 6   7.0 1.0 (11.0) 10.0 6.0 2.0 37.0 26.0
4th WERONIKA MARCINIAK FEMALE 2000 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 134   3.0 5.0 3.0 7.0 (11.0) 8.0 37.0 26.0
5th JAN GORALSKI MALE 2001 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARASKI POL 296   2.0 8.0 6.0 8.0 3.0 (9.0) 36.0 27.0
6th LIDIA SULIKOWSKA FEMALE 2000 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 313   (10.0) 4.0 5.0 5.0 10.0 4.0 38.0 28.0
7th KARINA FILIP FEMALE 2003 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 320   6.0 (9.0) 4.0 9.0 5.0 6.0 39.0 30.0
8th ABDULLH AL-SVHE MALE 2002 RSX 8,5   OMA 8   11.0 3.0 9.0 4.0 (17.0) 7.0 51.0 34.0
9th MICHAL POLAK MALE 2002 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 42   14.0 10.0 7.0 3.0 (22.0 UFD) 5.0 61.0 39.0
10th ANTONI SIWEK MALE 2003 RSX 8,5   POL 197   9.0 (15.0) 10.0 13.0 2.0 12.0 61.0 46.0
11th USAMH ALPRAKT MALE 2002 RSX 8,5   OMA 15   8.0 12.0 8.0 12.0 12.0 (14.0) 66.0 52.0
12th JULIA DAWIDOWICZ FEMALE 2002 RSX 8,5 YKP WARSZAWA POL 108   12.0 (17.0) 13.0 6.0 14.0 13.0 75.0 58.0
13th ALI ALOMRANI MALE 2002 RSX 8,5   OMA 3   4.0 14.0 (18.0) 16.0 15.0 10.0 77.0 59.0
14th MAJA KUCHTA FEMALE 2001 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 230   (15.0) 6.0 14.0 15.0 9.0 15.0 74.0 59.0
15th JEDRZEJ CITUK MALE 2001 RSX 8,5 BAZA MRĄGOWO POL 15   16.0 13.0 16.0 11.0 4.0 (17.0) 77.0 60.0
16th MICHAL KRAWCZYK MALE 2003 RSX 8,5 AZS POZNAŃ POL 850   13.0 11.0 12.0 20.0 (22.0 UFD) 11.0 89.0 67.0
17th MIKE RYAN MALE 2001 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 75   17.0 16.0 15.0 (19.0) 8.0 19.0 94.0 75.0
18th ALEXANDER BIENE MALE 2002 RSX 8,5 SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 64   19.0 20.0 19.0 14.0 7.0 (21.0) 100.0 79.0
19th EDGARAS LIOVINOS MALE 2004 RSX 8,5   LTU 5   18.0 19.0 (20.0) 18.0 13.0 20.0 108.0 88.0
20th ALICJA ZAKRZEWSKA FEMALE 2002 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 420   20.0 18.0 17.0 17.0 (22.0 DNC) 16.0 110.0 88.0
21st MARLENA STANCZYK FEMALE 2001 RSX 8,5 GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 73   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 21.0 16.0 18.0 121.0 99.0

T293 K Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Name Gender Age Fleet Club NOC Sailnbr Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st NADIA KULIK FEMALE 2005 T293 K K.S BAZA MRĄGOWO POL 52 7.8 2.0 2.0 1.0 1.0 (8.0) 3.0 17.0 9.0
2nd POLA WAWRZYNIAK FEMALE 2004 T293 K AZS POZNAŃ POL 125 7.8 1.0 5.0 4.0 2.0 (11.0) 4.0 27.0 16.0
3rd ALEKSANDRA WASIEWICZ FEMALE 2005 T293 K SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 122 7.8 3.0 3.0 2.0 6.0 5.0 (24.0 UFD) 43.0 19.0
4th NELL RYAN FEMALE 2003 T293 K SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 172 7.8 7.0 (11.0) 3.0 5.0 7.0 2.0 35.0 24.0
5th ANNA IGIELSKA FEMALE 2005 T293 K GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 119 7.8 (10.0) 6.0 9.0 8.0 1.0 1.0 35.0 25.0
6th OLIWIA CHOMKA FEMALE 2004 T293 K K.S BAZA MRĄGOWO POL 20 7.8 4.0 (9.0) 5.0 7.0 2.0 8.0 35.0 26.0
7th LINDA FALKIEWICZ FEMALE 2006 T293 K SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 236 6.8 6.0 (10.0) 10.0 3.0 3.0 9.0 41.0 31.0
8th AMELIA ZALEWSKA FEMALE 2003 T293 K SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 89 7.8 5.0 (12.0) 6.0 4.0 10.0 6.0 43.0 31.0
9th WIKTORIA GIEC FEMALE 2006 T293 K   POL 103 7.8 (9.0) 7.0 8.0 9.0 6.0 7.0 46.0 37.0
10th IGA STEPCZYNSKA FEMALE 2004 T293 K YKP WARSZAWA POL 100 7.8 (11.0) 8.0 7.0 10.0 4.0 10.0 50.0 39.0
11th MARLENA SZLASKA FEMALE 2003 T293 K   POL 104 7.8 8.0 4.0 (14.0) 11.0 12.0 5.0 54.0 40.0
12th ZUZANNA ZMUDA FEMALE 2004 T293 K YACHT KLUB POLSKI WARSZAWA POL 9 7.8 13.0 1.0 16.0 13.0 (18.0) 13.0 74.0 56.0
13th MARTYNA TERMAN FEMALE 2005 T293 K SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 400 7.8 (14.0) 13.0 12.0 12.0 9.0 11.0 71.0 57.0
14th HANNA JANKOWSKA FEMALE 2003 T293 K   POL 40 7.8 12.0 14.0 11.0 15.0 (16.0) 12.0 80.0 64.0
15th OKSANA SKOCZYPIEC FEMALE 2005 T293 K GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 67 6.8 (15.0) 15.0 13.0 14.0 14.0 14.0 85.0 70.0
16th LIDIA CHYREK FEMALE 2005 T293 K GDAŃSKI KLUB ŻEGLARASKI POL 370 6.8 16.0 16.0 15.0 (17.0) 13.0 15.0 92.0 75.0
17th SIMA ASKINEZERE FEMALE 2006 T293 K BK360 LAT 337 6.8 17.0 (18.0) 17.0 16.0 17.0 16.0 101.0 83.0
18th MARTYNA ROMANOWICZ FEMALE 2005 T293 K   POL 86 6.8 19.0 17.0 (24.0 DNF) 18.0 15.0 17.0 110.0 86.0
19th WIKTORIA SLIWINSKA FEMALE 2003 T293 K AZS POZNAŃ POL 322 7.8 (20.0) 19.0 18.0 20.0 20.0 19.0 116.0 96.0
20th KAROLINA GAJDZINSKA FEMALE 2005 T293 K AZS POZNAŃ POL 319 6.8 (21.0) 21.0 20.0 19.0 19.0 18.0 118.0 97.0
21st NATASZA URBANIAK FEMALE 2005 T293 K AZS POZNAŃ POL 96 6.8 18.0 20.0 19.0 (21.0) 21.0 20.0 119.0 98.0
22nd MARTA KLAVINA FEMALE 2005 T293 K BK360 LAT 585 7.8 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 120.0
22nd MAJA BARTKOWSKA FEMALE 2003 T293 K GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 47 7.8 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 120.0

T293 M Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Name Gender Age Fleet Club NOC Sailnbr Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st KRZYSZTOF ZARNOWSKI MALE 2004 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 661 7.8 1.0 2.0 2.0 (6.0) 1.0 5.0 17.0 11.0
2nd MICHAL LIS MALE 2004 T293 M BAZA MRĄGOWO POL 25 7.8 3.0 (6.0) 1.0 1.0 4.0 3.0 18.0 12.0
3rd FILIP DMOCHOWSKI MALE 2005 T293 M GKŻ POL 460 7.8 2.0 1.0 5.0 2.0 2.0 (6.0) 18.0 12.0
4th JULIAN WARDASZKO MALE 2003 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 195 7.8 9.0 3.0 4.0 4.0 (11.0) 2.0 33.0 22.0
5th ANDRZEJ MYSLICKI MALE 2004 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 183 7.8 4.0 4.0 (11.0) 5.0 6.0 4.0 34.0 23.0
6th DAWID SYKULA MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 1 7.8 6.0 10.0 (18.0) 3.0 5.0 1.0 43.0 25.0
7th KONRAD MACHURA MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 44 7.8 5.0 8.0 6.0 (10.0) 3.0 8.0 40.0 30.0
8th KACPER GUZOWSKI MALE 2003 T293 M GKŻ POL 36 7.8 8.0 5.0 3.0 7.0 (25.0) 7.0 55.0 30.0
9th BARTOSZ RUSZCZYK MALE 2003 T293 M BAZA MRĄGOWO POL 518 7.8 7.0 (18.0) 9.0 8.0 7.0 17.0 66.0 48.0
10th KACPER GWOZDZ MALE 2003 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 5 7.8 10.0 11.0 7.0 11.0 12.0 (13.0) 64.0 51.0
11th MACIEJ POPLONYK MALE 2005 T293 M OŚ AZS POZNAŃ POL 233 6.8 12.0 (17.0) 10.0 12.0 14.0 10.0 75.0 58.0
12th ANTONI ANTONIEWSKI MALE 2003 T293 M GKŻ POL 520 7.8 17.0 15.0 13.0 (20.0) 13.0 9.0 87.0 67.0
13th OLAF GRODZICKI MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 147 6.8 15.0 12.0 (17.0) 13.0 15.0 14.0 86.0 69.0
14th ALEKSANDER MAREK ZYLKA MALE 2003 T293 M KLUB SPORTOWY "BAZA" MRĄGOWO POL 512 7.8 11.0 9.0 19.0 (23.0) 17.0 15.0 94.0 71.0
15th MOHAMMED AL-BALUSHI MALE 2003 T293 M   OMA 5 7.8 14.0 (37.0 UFD) 8.0 18.0 16.0 18.0 111.0 74.0
16th IGOR LEWINSKI MALE 2006 T293 M GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 30 6.8 18.0 16.0 20.0 9.0 (22.0) 11.0 96.0 74.0
17th PIOTR SZKOLNICKI MALE 2005 T293 M GDAŃSKI KLUB ŻEGLARSKI POL 260 6.8 13.0 7.0 (29.0) 17.0 21.0 19.0 106.0 77.0
18th JURGIS VAIRODOS MALE 2007 T293 M   LAT 177 6.8 21.0 20.0 (28.0) 15.0 9.0 12.0 105.0 77.0
19th VALTERS VIDENIEKS MALE 2005 T293 M   LAT 33 6.8 16.0 (25.0) 16.0 14.0 10.0 24.0 105.0 80.0
20th DANIEL UGNIEWSKI MALE 2003 T293 M GKŻ POL 46 7.8 (27.0) 13.0 23.0 19.0 8.0 21.0 111.0 84.0
21st WIKTOR KOCENKO MALE 2005 T293 M BAZA MRĄGOWO POL 513 6.8 19.0 22.0 14.0 22.0 19.0 (25.0) 121.0 96.0
22nd SZYMON CHARYTANOWICZ MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 262 6.8 (31.0) 14.0 25.0 21.0 26.0 16.0 133.0 102.0
23rd MIKOLAJ KOZLOWSKI MALE 2004 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 87 7.8 22.0 26.0 12.0 24.0 (31.0) 22.0 137.0 106.0
24th SZYMON KWIDZINSKI MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 240 6.8 (29.0) 19.0 21.0 26.0 23.0 23.0 141.0 112.0
25th KRYSTIAN BETKA MALE 2003 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 225 7.8 25.0 27.0 15.0 28.0 24.0 (30.0) 149.0 119.0
26th KARLIS TOMSONS MALE 2005 T293 M   LAT 61 6.8 23.0 (32.0) 24.0 30.0 18.0 27.0 154.0 122.0
27th ABDUL RHMAN ALMUJAINI MALE 2007 T293 M   OMA 10 6.8 28.0 30.0 30.0 16.0 (37.0 DNC) 20.0 161.0 124.0
28th MAREK MADEJCZYK MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 421 7.8 26.0 21.0 (32.0) 27.0 20.0 32.0 158.0 126.0
29th KORNEL MANOWIECKI MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 127 6.8 24.0 28.0 26.0 25.0 (29.0) 28.0 160.0 131.0
30th JAKUB KRAJNIK MALE 2004 T293 M GKŻ GDAŃŚK POL 311 7.8 30.0 24.0 22.0 29.0 28.0 (31.0) 164.0 133.0
31st MOHAMMED ALSARNI MALE 2007 T293 M   OMA 13 6.8 20.0 (37.0 DNC) 27.0 31.0 37.0 DNC 26.0 178.0 141.0
32nd ADAM KLECAN MALE 2005 T293 M BAZA MRĄGOWO POL 38 7.8 32.0 23.0 (33.0) 32.0 27.0 29.0 176.0 143.0
33rd JAN SAJDEK MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 300 6.8 33.0 29.0 31.0 33.0 (37.0 DNC) 33.0 196.0 159.0
34th ALEKSANDER SEBASTIAŃSKI MALE 2004 T293 M UKS HALS SOPOT POL 431 6.8 34.0 31.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 30.0 34.0 203.0 166.0
35th ADAM KOWALSKI MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 62 6.8 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 222.0 185.0
35th STANISLAW TREPCZYNSKI MALE 2005 T293 M SKŻ ERGO HESTIA SOPOT POL 777 6.8 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 222.0 185.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com